Přeskočit na obsah

Povídka o naší regatě

Kapitán teamu Fuffee’s z loďě č. 18 napsal a nám poskytnul ke zveřejnění krátkou povídku. To jak se mu povedlo zachytit atmosféru mužete posoudit sami…

REGATA

Regata je slovo, které dokáže lidi rozdělit na tři skupiny.

Osoby, kterým se při pomyšlení na regatu vlévá do krve adrenalin a napíná žíly k prasknutí. Druhá skupina jsou lidé, které nechává slovo regata ledově chladnými. A do třetí skupiny patří všichni ti, kteří nevědí, co toto slovo znamená.

Regata je závod lodí, při kterém jednotlivé lodě plují po předem stanovené trase.

S čerstvým kapitánským průkazem v kapse jsem zavolal Tomášovi a Zdeňkovi. Chlapci, pojedeme regatu. Aleš mi poslal pozvánku na Pohodovou Regatu. Bude to klidné, hezké a vyhrát určitě nemusíme. A navíc, zopakujeme si ovládání lodi před letní dovolenou s rodinami. Kluci si vzali pár dní na rozmyšlenou a kostky byly vrženy. Pojedeme ! Pár dotazů po rodin, kamarádech a známých umožnilo sestavit posádku a můžeme vyrazit.

Minimální zkušenosti s ovládáním jachty. Žádná představa o tom, jak to na regatách chodí. Nulová představa o pravidlech a zvycích. Tři kapitáni bez jakékoliv použitelné praxe, jedna polokapitánka a dva nekapitáni. Přebíráme loď a s ní genaker. Zní to jako sprosté slovo a vypadá jako moóć veliký drak.

Uvidíme.

První rozjíždka. Na start jsme přijeli pozdě. Zamotali jsme se do startovního pole a pokusili se odstartovat. Málokomu se toho dne podařilo projet startovní čáru hned dvakrát. O co později jsme vyrazili, o to radostněji jsme do silného větru vytáhli všechny plachty. Pavlovi, který nikdy předtím na lodi nebyl, jsme ukázali jachting z opravdu drsné stránky.

Plavba na jachtě začíná být mírně znepokojující v momentě, kdy z uzavřených a uzamčených poliček začnou vypadávat uložené věci. Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že namísto na podlaze stojíte na stěně. V té chvíli se zábradlí lodi pomalu noří do vody a posádka si uvědomuje, že něco asi není v pořádku. Posádka piští a kapitán řve. Náhle poryvy větru ustávají a posádka se snaží získat alespoň nějaké jistoty. Na otáku „Kapitáne, dá se ta loď převrátit ?“ je jen jedna odpověď. „Asi ne, kdyby to šlo, už bychom se potopili třikrát.“

Co dodat ?

Prostě regata v podání začátečníků je adrenalinová záležitost, která vyžaduje pevné nervy. Ostatní plachetnice už jsou dávno v marině a nás zachraňuje laskavý hlas z vysílačky: „Loď 18, odečítáme vás na trati, nemusíte projet cílem“. Tak dobrou zprávu jsme nečekali. A během týdne jsme ji slyšeli vícekrát. Vždy stejně rádi :-).

Druhá rozjižďka. Včas na startu. Připraveni. Stojíme. Loď nejede. Nemáme vzduch. Mořské proudy nás postupně odnášejí ke břehu. Přichází panika. Naštěstí rozhodčí odvolávají start a my nahazujeme motor. V poslední chvíli.

Díky Poseidone.

Třetí rozjižďka. Na startu jsme včas. Kroužíme před startovní čárou jako brundibáři a čekáme na start. Start. Jedeme vpřed proti větru. Hurá, dokázali jsme to. Slavíme úspěšný start. Těsně u bóje se zdá, že nám to nevyjde, křižujeme , ztrácíme vítr a pozice. Jsme zase poslední. Už jsme si zvykli. Snažíme se, křižujeme. Kolem točného bodu projíždíme předposlední. Vypadá to slibně, vytahujeme velké prádlo a frčíme vpřed se slabým větrem v zádech. Před druhým točným bodem děláme chybu, spin-out nás otáčí do protisměru, ztrácíme rychlost, soupeře z dohledu a taky sebevědomí. Na plné plachty točíme za ostrov a v silném nárazovém větru znovu zkoušíme, co naše loď a žaludky vydrží. Horní část zábradlí potápíme do vln a znovu ukazujeme Pavlovi jachting v plné kráse.

Další den mořem zocelený Pavel píše na facebook: „Už nejsem vyděšený, už se jenom bojím“.

Dny regaty plynuly, rozjížděk přibývalo a slunečné dny se střídaly s deštivými. Naše posádka se pod vedením zkušených jachatřů naučila pár základních triků jak na tu věc, které se říká jachta, trošičku vyzrát. Ale zatím má loď nad námi pořád navrch. Nevadí. Už teď se těšíme na příští regatu.

Z lodi Fufee´s

Josef Sláma
Tomáš Lejdar
Zdeněk Máša
Josefína Slámová
Pavel Růžička
Pavel Petřík